Sony K85XR90PU 85" 4K QLED TV
https://www.abc-maintenance.co.uk/web/image/product.template/10614/image_1920?unique=1bee4ba
Key Features
  • QLED Mini LED technology
  • Incredible cinema sound
  • Smart features
Product Dimensions (H x W x D)
109.7cm x 188.8cm x 45.7cm
Not Available For Sale
  • Additional Services
  • PRI
  • Screen Size
  • Model
  • Brand
This combination does not exist.
Sony
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Discover stunning visuals and a wide range of viewing options with the Sony 85” BRAVIA 9 QLED 4K smart TV. Boasting a Mini LED display, the K85XR90PU offers exceptional contrast, deep blacks, and vibrant highlights – the same technology favored by filmmakers. Not to mention, this TV is equipped with two up-firing beam tweeters for immersive sound directly from the screen, just like in the movies. With a variety of smart features including apps, streaming services, and connectivity ports, you can easily entertain the whole family. Plus, enjoy seamless streaming from your smartphone or tablet with built-in Chromecast. Don't miss out!
Connectivity
BluetoothYes
DLNA CertifiedNo
EthernetYes
HDMIYes
HeadphoneNo
Number of HDMI Ports4
Number of SCART Interfaces0
Number of USB Ports2
SCARTNo
Smart TVYes
USBYes
Wi-FiYes
Wireless LANYes
Product Type
Product Category GroupCE
Display
Aspect Ratio16:09
Backlight TechnologyQLED
Enhanced Refresh Rate120HZ
Maximum Resolution3840 x 2160
Screen size85 in
Screen TechnologyQLED
Standard Refresh Rate100Hz
Dimensions & Weight
Depth45.7 cm
Height109.7 cm
Shipping Depth22.6 cm
Shipping Height123.3 cm
Shipping Weight63 kg
Shipping Width200.6 cm
Weight55.7 kg
Width188.8 cm
Programmes & Functions
Digital TunerYes
Electronic Program GuideYes
WebcamNo
Brown Goods & SDA Features
SpeakersOn the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen
VA & Streaming AppsAlexa
Google Assistant
Google Play Store
Siri
TV ServicesBBC iPlayer / 4od / ITVX / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Additional Information
Warranty/Guarantee5 Years Warranty
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Additional InformationVirtual Assistant Supported: Alexa, Apple, Google Assistant
Brightness and colour of QLED (XR l Mini LED) as used in our Hollywood pro movie monitors
The first TV with two up-firing beam tweeters for sound-from-screen - just like a cinema!
FeaturesQLED Mini LED technology
Incredible cinema sound
Smart features
Product TypeTV
Technical Details
Operating SystemGoogle
RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W + 10W
Efficiency & Standard
Energy Efficiency ClassD
Design Elements
ColourBlack
Colour GroupBlack
Specifications
Additional Services Remove & Recycle, Remove all packaging
PRI Sold as an Agent of Euronics Ltd.
Screen Size 85 in