Metz 65MQE7600ZUK 65" 4K Ultra HD QLED Smart TV
https://www.abc-maintenance.co.uk/web/image/product.template/11642/image_1920?unique=5b2f328
Key Features
  • Freeview Play
  • Range of apps and streaming services
  • TimeShift via USB
Not Available For Sale
  • PRI
  • Screen Size
  • Model
  • Brand
  • Additional Services
This combination does not exist.
Metz
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Elevate your entertainment experience with a QLED smart TV from Metz. Featuring a 65” screen and Ultra HD resolution, this TV delivers your favorite content with stunning contrast and incredible clarity. The 65MQE7600ZUK offers a variety of apps and streaming services such as Disney+, Amazon Prime, and Netflix. Enjoy access to over 60k hours of on-demand TV and 1,500 box sets with Freeview Play. Additionally, this model supports TimeShift via USB, allowing you to pause and record live TV to a USB HDD for later viewing.
Display
Aspect Ratio16:09
Backlight TechnologyQLED
Horizontal Viewing Angle178
Maximum Resolution3840 x 2160
Screen size65 in
Screen TechnologyLED
Standard Refresh Rate60Hz
Design Elements
ColourBlack
Colour GroupBlack
Connectivity
BluetoothYes
HDMIYes
HDMI Version2.1
HeadphoneYes
Number of HDMI Ports3
Number of USB Ports2
Smart ConnectYes
Smart TVYes
USBYes
Wi-FiYes
Dimensions & Weight
Depth9.8 cm
Depth with Stand34.2 cm
Height83.8 cm
Height with Stand90 cm
Shipping Depth160 cm
Shipping Height97.5 cm
Shipping Weight25.2 kg
Shipping Width14.5 cm
Weight18.9 kg
Width144.5 cm
Width with Stand144.5 cm
Product Type
Product Category GroupCE
General
Additional InformationLightning quick responses
Freeview Play
Time Shift via USB
FeaturesFreeview Play
Product TypeTV
Programmes & Functions
Digital TunerYes
Electronic Program GuideYes
Brown Goods & SDA Features
Speakers2
TV ServicesNetflix, Prime, Disney+/Apple TV, BT Sport etc
Freeview Play, Netflix, Disney+, Prime, Roku, BT Sport etc
Technical Details
Operating SystemTIVO
RMS Output Power2 x 12W
Additional Information
Warranty/Guarantee2 Years Warranty
Warranty Redemption InformationConsumer to keep receipt
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Efficiency & Standard
Energy Efficiency ClassG
Specifications
Additional Services Remove & Recycle, Remove all packaging
PRI Sold as an Agent of Euronics Ltd.
Screen Size 65 in